BE och utökad B (B96) på Tumba Trafikskola

Hos oss på Tumba Trafikskola får du hjälp med både utbildning och bokning av uppkörning på Trafikverket där du använder vårt ekipage.

 

Det är viktigt att du redan från början förstår att teori och körning i praktik hör ihop. Är du väl förberedd till körlektionerna så kan du spara både tid och pengar. Exempel på detta är om du har tidigare erfarenhet av körning med släpvagn kommer din utbildning för utökad B eller BE-behörighet gå fortare än om du saknar den praktiska erfarenheten.

Om det var längesedan du tog din B-behörighet, finns det möjlighet att repetera teorin tillsammans med våra B-korts elever på teorikurs eller studera själv med hjälp av kurslitteraturen och distanstester. Mer information om detta kan du få i vår reception.

  • Med körkort för behörighet B, har du rätt att koppla ett lätt släp, förutsatt att den sammanlagda totalvikten på släp och bil inte överstiger 3 500 kg
  • Utökad B (B96) är en variant av B-körkortet, men släpet får väga mer och totalvikten är högre. Den utökade B-behörigheten ger rätt att köra fordonskombinationer där bilens och släpvagnens sammanlagda totalvikt är högst 4 250 kg
  • Med körkort för BE får du framföra en släpvagn med en sammanlagd vikt på 3500 kg, ett så kallat tungt släp.

Släpvagnskalkylatorn hjälper dig att se om du med ditt körkort och ditt fordon får köra ett specifikt släp.

Släpvagnskalkylatorn

Läs mer om vilka körkortsbehörigheter som krävs för olika sammanhang när det handlar om bil och släpvagn.

Köra personbil eller lätt lastbil med släpvagn.

Erbjudande

Testlektion 80 min 599:- (ord.pris 890:-)

Riskettan 450:-

Introduktionsutbildning 320:-

Reco

Finansiering

Du kan räntefritt delbetala din utbildning genom:

Körlektioner på helger och kvällar

Vi har även körlektioner på helger kl. 7-16

Kvällar från 17.30

Kväll/Helgtillägg med 50:-/40 min. lekt. tillkommer